piątek, 24 czerwca 2016

Niezwykła konferencja dla bibliotekarzy

W ostatnim czasie rozgorzała gorąca dyskusja dotycząca kształcenia akademickiego. Wiele uwagi poświęca się dostosowaniu programów studiów do potrzeb przyszłych pracodawców. Trochę mniej uwagi poświęca się osobom, które już „weszły” do zawodu, a przecież zmieniająca się rzeczywistość także przed nimi stawia nowe wyzwania zawodowe.

Naprzeciw potrzebom łódzkich bibliotekarzy wyszła Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, Sekcja Edukacji Młodego Czytelnika Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Okręgu Łódzkiego, oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi oraz Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Polesie, które zorganizowały 15 czerwca 2016 r. konferencję "Technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy bibliotekarza z młodym czytelnikiem".

Na potrzeby konferencji udostępniono nowoczesne i doskonale wyposażone sale niedawno wybudowanego gmachu Wydziału Filologicznego UŁ. W imprezie uczestniczyło 40 bibliotekarzy z bibliotek publicznych z 5 dzielnic Łodzi oraz zainteresowani nauczyciele bibliotekarze.

Spotkanie uświetnił wykład inauguracyjny dr hab. prof. UŁ Marioli Antczak "Technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy bibliotekarzy", w którym przekonywała bibliotekarzy do wykorzystywania nowych technologii nie tylko w swojej pracy, ale także w życiu prywatnym. Podkreślała, jak ważne jest nie tylko opanowanie nowych narzędzi w teorii, ale stosowanie ich w praktyce „przekształć teorię w nawyk”. Odniosła się do koncepcji flow (z ang. przepływ), stworzonej przez węgierskiego psychologa Mihály Csíkszentmihályi, według którego flow to stan między satysfakcją a euforią, wywołany całkowitym oddaniem się jakiejś czynności. Nauka może odbywać się nieświadomie, poprzez zabawę i w tym właśnie pomocne mogą być atrakcyjne technologie informacyjno-komunikacyjne, których przykłady zaprezentowano podczas konferencji. Strony organizacyjnej przedsięwzięcia i pełnienia funkcji sekretarza konferencji podjął się dr Zbigniew Gruszka.

Czynny udział w organizacji konferencji wzięli przedstawiciele Sekcji Edukacji Młodego Czytelnika SBP na czele z przewodniczącą panią Dorotą Tarnowską. (MBP Łódź-Polesie), Ewa Niedzielska (MBP Łódź-Górna), Małgorzata Kowalska (MBP Łódź-Widzew), Justyna Chylak (PBW w Łodzi) Monika Wachowicz (PBW w Łodzi) Piotr Szeligowski (PBW w Łodzi). Sekcja zapewniła drobny poczęstunek w przerwie kawowej.

Po wykładzie uczestnicy wzięli udział w warsztatach z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej przeprowadzonych przez pracowników PBW w Łodzi:

o Wordle (czyli chmura słów - unikalne narzędzie do zobrazowania słów) - Justyna Chylak

o Książeczki interaktywne z rozszerzoną rzeczywistością - Monika Wachowicz.

o Learning Apps – platforma edukacyjna - Piotr Szeligowski,

Każdy uczestnik mógł wybrać dwa z wymienionych szkoleń, które zostały przeprowadzone dwukrotnie na równoległych panelach.

Po warsztatach przeprowadzono ankietę ewaluacyjną wśród jej uczestników. Badanie wykazało, że zarówno zakres jak i tematyka szkoleń bardzo się podobały i były satysfakcjonujące. Pojawiły się liczne sugestie i prośby o kontynuowanie spotkań dla bibliotekarzy i rozszerzenie ich na teren województwa.

Podczas konferencji nie tylko zaprezentowano ciekawe przykłady zastosowania Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych przydatnych w pracy z młodym czytelnikiem. Spotkanie było doskonałą okazją do dyskusji na temat możliwości współpracy bibliotekarzy ze środowiskiem naukowym. O twórczej i życzliwej atmosferze panującej podczas konferencji świadczą zamieszczone zdjęcia.


Monika Wachowicz, Justyna Chylak, Piotr Szeligowski

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi













Fot. Paweł Kowalczyk PBW w Łodzi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz