wtorek, 12 maja 2015

Biblioteki zagraniczne: organizacja, kooperacja, inspiracja.


- sprawozdanie ze studencko-doktoranckiej konferencji w Katowicach
(18-19.11.2014)


Dlaczego w czeskich bibliotekach nie szuka się książek? Z odpowiedzią na to pytanie pojechałyśmy wraz z Alicją Januszkiewicz do Katowic na konferencję „Biblioteki zagraniczne: Organizacja-kooperacja-inspiracja” zorganizowaną przez Koło Naukowe Bibliotekoznawców Uniwersytetu Śląskiego. Podstawą do podzielenia się doświadczeniem był półroczny pobyt w Czechach w ramach programu Erasmus.

Konferencja była, zgodnie z tematem, podzielona na trzy sesje. Pierwszą – ORGANIZACJA – otwierała mgr Agnieszka Maroń, opowiadając o bibliotekach włoskich, ze szczególnym uwzględnieniem oddziałów dziecięcych oraz działań biblioteki skierowanych do najmłodszych użytkowników. Referat porównujący działalność bibliotek bałkańskich zaprezentowała Agnieszka Paszek – przewodnicząca koła naukowego bibliotekoznawców UŚ. Jedyną anglojęzyczną prezentację wygłosiła Litwinka – Enija Blūmīte, studiująca na Uniwersytecie Śląskim w ramach programu Erasmus +. Opowiedziała o nowoczesnych projektach bibliotek na Litwie. O odbudowie bibliotek po wojnie w Kosowie referowała mgr Natalia Wilczek, natomiast mgr Sergiusz Czarzasty przygotował wystąpienie o działalności bibliotek w Afganistanie. Reprezentantka Krakowa – Ekaterina Sherengovskaya podjęła się opowiedzenia o działalności bibliotek na półwyspie Kamczatka.

Sekcja INSPIRACJE była skupiona głównie na doświadczeniach prelegentów w związku z praktykami za granicą czy wyjazdami na Erasmusa. Choć wydawać by się mogło, że biblioteki zagraniczne są do siebie bardzo podobne, udało się wychwycić całkiem sporo różnic. Poza tym, każdy z występujących zwracał uwagę na zupełnie inne aspekty, co w świetle własnych doświadczeń dawało efekt przyjemnej różnorodności. Pierwsze dwa referaty traktowały o bibliotece jako zjawisku architektonicznym. Mgr Dorota Sochocka-Olszok opowiadała o pomysłach na wygląd zagranicznych bibliotek, co kontynuowała w swoim wystąpieniu Dagmara Podczasiak opowiadając o (nie)typowych bibliotekach na świecie. Oprócz nas, o swoich „przygodach” podczas Erasmusa mówiły mgr Paulina Motylińska i mgr Anna Pieczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego (biblioteki w Manchesterze i na Litwie) oraz mgr Hanna Bias (Oul i Glagsow). Gdy stanęłyśmy na podium, wytłumaczyłyśmy dlaczego w Czechach słowo szukać nie zalicza się do używanych publicznie oraz pokazałyśmy jak Czesi walczą ze stereotypem bibliotekarza. Największe poruszenie mimo wszystko wywołał kalendarz nagich bibliotekarzy i, choć pomysł naszych południowych sąsiadów był dość kontrowersyjny to, jak się ostatecznie okazało, bardzo skuteczny.

Sesja ostatnia – KOOPERACJA – to zbiór czterech prezentacji: mgr Karolina Piaśnik zrobiła przegląd polskiego piśmiennictwa bibliologicznego za ostatnie cztery lata (2010-2014). O zakupie elektronicznych źródeł informacji mówiła mgr Agnieszka Modrok, natomiast mgr Magdalena Gomułka zajęła się aktywnością uczestników podczas projektu International Librarians Network. Temat współpracy bibliotek na terenie województwa śląskiego podjęła mgr Katarzyna Janczulewicz, która jednocześnie zakończyła trzecią – ostatnią sesję.

Wszyscy prelegenci opowiadali z zaangażowaniem i pełną znajomością przygotowanych przez siebie tematów. Bardzo żałujemy, że nie mogłyśmy uczestniczyć w końcowej dyskusji. Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie, uśmiech i miłą atmosferę.

Składamy podziękowania pracownikom łódzkiej Katedry Bibliotekoznawstwa oraz pracownikom Instytutu Bibliotekoznawstwa w Katowicach, którzy nas wspierali i motywowali. Mamy nadzieję, że spotkamy się podczas kolejnej edycji konferencji w 2015 roku.

Aleksandra Janiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz