fot. dr Zbigniew Gruszka / Kraków - 16 stycznia 2015 |
W październiku 2014 r. wystartowała druga już edycja Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej. W dniu 16 stycznia 2015 r. odbył się jej drugi etap, po raz pierwszy przeprowadzony jednocześnie w dwóch miejscach – w komisjach okręgowych: w Krakowie (II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego) i Łodzi (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego). Pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować Panu Dyrektorowi Markowi Stępskiemu oraz Paniom: Ewie Wach-Czubińskiej i Marcie Kobylińskiej-Kędzior z II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie za ogromną pomoc w zorganizowaniu pierwszego w historii Olimpiady etapu okręgowego.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się 131 uczniów z 14 województw. Ostatecznie do II etapu zakwalifikowano 77, a przystąpiło do nich 61 uczniów – 33 w Krakowie i 28 w Łodzi.
W II etapie uczniowie zmierzyli się z testem złożonym z 20 pytań otwartych i zamkniętych oraz z rozprawką na temat: „Czy zgadzasz się z tezą, że społeczeństwo polskie jest społeczeństwem informacyjnym?”. Łącznie do zdobycia było 60 punktów – 28 z testu i 32 z rozprawki. Aby zakwalifikować się do etapu finałowego, należało zdobyć co najmniej 32,5 punktu. Wyłoniliśmy 24 osoby z takim i wyższym wynikiem, dla których 17 kwietnia na Wydziale Filologicznym UŁ zorganizowany zostanie finał.
fot. dr hab. prof. UŁ Mariola Antczak / Łódź - 16 stycznia 2015 |
Sponsorem nagród w tegorocznej edycji Olimpiady jest firma Qulto. Patronat medialny sprawuje „Biblioteka w Szkole”, „Poradnik Bibliotekarza”, natomiast patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ.
Ogromnym wsparciem przy realizacji etapu w Krakowie była pomoc czwórki członków Koła: Dagmary Chyry, Agnieszki Siwochy, Jacka Sobieraja i Igora Walaka - którzy idealnie wywiązali się z powierzonych im zadań. W pracy komisji okręgowej w Łodzi pomagali: Olga Ziąbka, Aleksandra Andrzejewska i Szymon Wojna, którym również pragnę podziękować.
Cieszy fakt, że bibliologia i informatologia cieszy się zainteresowaniem uczniów i ich opiekunów. Wszystkim uczestnikom gratuluję osiągniętych wyników i zachęcam do dalszego zdobywania wiedzy z tej jakże interesującej dyscypliny wiedzy.
dr Zbigniew Gruszka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz